Lämpimästi tervetuloa suuren viikon jumalanpalveluksiin – seuraa etänä, jos kirkkoon pääsy on ylivoimaista
Suuren viikon aikana seuraamme Herraamme hänen maanpäällisen elämänsä viimeisten päivien aikana. Nämä päivät muodostavat kuin yhden jatkuvan jumalanpalveluksen.
Viikon aikana seurakunnissa toimitetaan jumalanpalveluksia päivittäin ja torstaista lauantaihin jo useita päivässä. Kaikkia palveluksia ei voida kuitenkaan käytännön syistä toimittaa jokaisessa kirkossa. Täydellisimmillään viikon jumalanpalvelusjärjestys näyttäytyykin seurakuntien pääpyhäköissä, joissa pyritään toimittamaan kaikki viikon keskeisimmät palvelukset.
Suuren viikon jumalanpalvelukset ovat kehittyneet siitä, kuinka eri päivien ja hetkien muistoa on vietetty niiden alkuperäisillä tapahtumapaikoilla Jerusalemissa kirkon ensimmäisten vuosisatojen aikana.
Aikojen varrella suuren viikon vietossa on luonnollisestikin tapahtunut muutoksia. Huomattavin on se, että varhaisen aamun jumalanpalvelukset ovat monin paikoin siirtyneet edelliseen iltaan. Näin aamupalveluksia toimitetaan jo edellisenä iltana ja ehtoopalveluksia seuraavana aamuna, jolloin jumalanpalvelus menettää sen rakenteeseen liittyvän yhteyden päivän ja yön kiertoon luomakunnassa.
Suuren viikon jumalanpalvelusten aikataulusta ei tarvitse kuitenkaan kiistellä, sillä toimitetaanpa palvelukset kummassa rytmissä tahansa, niin niiden pitkät evankeliumijaksot ja jumalanpalveluksen muut tekstit asettavat ne suuren viikon pyhien muistojen mukaiseen johdonmukaiseen järjestykseen.
Tärkeintä on siis osallistua palveluksiin silloin kun ne toimitetaan. Suuren viikon palvelukset ovat ovi kristinuskon olennaiseen sanomaan ja ortodoksisen pääsiäisen koko merkitykseen: ne näyttävät meille ihmisen synnin koko pimeydessään ja kauheudessaan – ja samanaikaisesti Jumalan rakkauden ja pyhyyden kirkkauden ja kaikkivaltiuden.
Suuren viikon jumalanpalveluksiin osallistumiseksi kannattaa nähdä vähän vaivaakin. Esimerkiksi Jeesuksen hautauspalvelukseen voi hyvin tehdä pyhiinvaelluksen joko oman seurakunnan kauempana sijaitsevaan pyhäkköön tai vaikkapa naapuriseurakuntaan. Autoileville pyhiinvaeltajille avautuu samalla mahdollisuus tarjota arvokasta kyytiapua muillekin palvelukseen kaipaaville.
Tarkista oman seurakuntasi palvelusaikataulu seurakunnan omista kanavista. Tiedot perjantaista 2.4. eteenpäin toimitettavista jumalanpalveluksista löytyvät myös kirkon jäsenille kotiin kannetusta Aamun Koitto -lehdestä.
Kaikilla ei esimerkiksi terveydellisistä syistä ole mahdollisuutta osallistua suuren viikon jumalanpalveluksiin paikan päällä. Heille tarjotaan tänäkin vuonna mahdollisuus seurata palveluksia myös verkon välityksellä. Linkit alla listattuihin verkkolähetyksiin nostetaan vielä suuren viikon aikana esiin myös ort.fi -etusivulla.
Suuren viikon keskeisimmät jumalanpalvelukset
Suuri torstai 2.4.
Suuri ehtoopalvelus ja liturgia ehtoollisen asettamisen muistoksi. Palvelus toimitetaan joissakin pyhäköissä torstaiaamuna, joissakin torstai-iltana. Liturgiassa siunataan myös sairaille ja kuoleville kirkon jäsenille vietävät ehtoollisaineet, joita säilytetään alttaripöydällä erityisessä lippaassa. Tätä palvelusta voi seurata suoratoistona Oulusta Pyhän Kolminaisuuden katedraalista. Lähetys Pohjois-Suomen ortodoksisen seurakunnan YouTube -kanavalla alkaa torstaiaamuna klo 10 alkaen. Palveluksen toimittaa Oulun metropoliitan tehtäviä hoitava Haminan piispa Sergei. Linkki kanavalle: https://www.youtube.com/@pohjois-suomenortodoksinen8283
Uspenskin katedraalissa toimitetaan suurena torstaina kello 12 myös jalkojenpesupalvelus, jossa Helsingin ja koko Suomen arkkipiispa Elia pesee 12:n papin jalat. Palveluksessa muistellaan sitä, kuinka Jeesus pesi omien opetuslastensa jalat. Jalkojenpesupalvelus toimitetaan vain katedraaleissa, Suomessa tapa on käytössä vain Helsingin hiippakunnassa. Palvelus lähetetään suoratoistona Uspenskin katedraalista Helsingin ortodoksisen seurakunnan YouTube -kanavalla. Linkki lähetykseen: Suuri torstai 2.4. kello 12 jalkojenpesupalvelus
Suuri perjantai 3.4.
Suuren perjantain aamupalvelus, jossa luetaan 12 evankeliumijaksoa Kristuksen kärsimyksistä. Kirkkokansa kuuntelee evankeliumijaksot palavat tuohukset kädessä. Joissakin pyhäköissä palvelus toimitetaan jo torstai-iltana, joissakin perjantaina. Palvelus lähetetään suoratoistona Uspenskin katedraalista torstaina 2.4. klo 18. Linkki lähetykseen: Suuri torstai 2.4. kello 18 Kristuksen 12 kärsimysevankeliumia
Suuren perjantain ehtoopalvelus, jonka teemana on Jeesuksen Kristuksen ristiltäotto. Palveluksessa kannetaan esille Kristuksen hautakuva ja koko seurakunta polvistuu sen edessä. Palvelus lähetetään suoratoistona Turusta Marttyyrikeisarinna Aleksandran kirkosta Suomen ortodoksisen kirkon YouTube -kanavalle 3.4. klo XX. Linkki kanavalle: https://www.youtube.com/@Suomenortodoksinenkirkko/featured
Suuri lauantai 4.4.
Suuren lauantain aamupalvelus eli Kristuksen hautauspalvelus toimitetaan kirkoissa joko Suuren perjantain iltana tai Suuren lauantain aamuna. Sen päätteeksi hautakuva kannetaan saatossa kirkon ympäri. Palveluksen päätteeksi kirkkokansa kunnioittaa kirkon keskelle asetettua hautakuvaa kumartamalla sen edessä kolmesti. Palvelus lähetetään suoratoistona Turusta 3.4. klo XX. Linkki kanavalle: https://www.youtube.com/@Suomenortodoksinenkirkko/featured
Suuren lauantain ehtoopalvelus ja liturgia toimitetaan joissakin kirkoissa jo lauantaiaamuna, joissakin iltapäivän puolella. Tässä palveluksessa luetaan jo ylösnousemuksesta kertova evankeliumi ja kirkkotekstiilit vaihdetaan valkoisiin. Koska Suuri lauantai on ollut jo varhaiskirkon aikana vuoden tärkein kastepäivä, katekumeenit liitetään monissa seurakunnissa kirkkoon juuri tässä liturgiassa. Palvelus lähetetään suoratoistona Oulusta Pyhän Kolminaisuuden katedraalista 4.4. klo 9. Palveluksen toimittaa Oulun metropoliitan tehtäviä hoitava Haminan piispa Sergei yhdessä muun papiston kanssa. Linkki kanavalle: https://www.youtube.com/@pohjois-suomenortodoksinen8283
Pääsiäisyön palvelus televisioidaan Turusta
Pääsiäisyön jumalanpalvelus alkaa pyhäköissä suurena lauantaina 4.4. kello 23.30 alkavalla puoliyöpalveluksella. Ristisaatto kirkon ympäri alkaa puoliltaöin ja sen jälkeen toimitetaan pääsiäisen aamupalvelus ja liturgia. Palvelusta Turusta Marttyyrikeisarinna Aleksandran kirkosta voi seurata suorana lähetyksenä Yle TV 1 -kanavalla 4.4. klo 23.55 alkaen. Palveluksen toimittaa Helsingin ja koko Suomen arkkipiispa Elia yhdessä muun papiston kanssa. Lähetys on katsottavissa myös Yle Areenassa.
Radiossa ei tänä vuonna kuulla pääsiäisyön jumalanpalvelusta, mutta pääsiäisen aamupalvelus Turusta on kuultavissa Yle Radio 1 -kanavalla ja Yle Areenassa sunnuntaina 5.4. klo 20 alkaen.