Församlingsrådet i Åbo ortodoxa församling tog den 23 mars ett beslut om en reform som tas i bruk på hösten 2026 angående de språk som skall användas vid söndagens liturgi i den heliga Alexandras kyrka. Församlingens huvudspråk är finska, men varje söndag beaktas även församlingens övriga huvudspråkgrupper enligt följande veckorytm:
Den första söndagen i månaden används förutom finska även slaviska och ukrainska,
den andra söndagen är språken finska och grekiska,
den tredje söndagen finska och rumänska,
den fjärde söndagen finska och engelska,
den femte söndagen, då sådan infaller, är språken finska och svenska.
Beroende på kyrkoåret kan det ske förändringar i veckorytmen. Dessa förändringar tillkännages alltid i församlingens elektroniska gudstjänstkalender (länk).
Vi använder språken enligt följande schema:
På två språk förrättas följande moment: evangeliet, trosbekännelsen, ”Fader vår” och ”Jag tror, Herre, och bekänner”. Prästen och kören läser och sjunger delar av liturgin på det andra språket i mån av möjlighet. Även predikan hålls på två språk när det är möjligt.
Ett gudstjänsthäfte för församlingen kommer att tas i bruk, innehållande de delar som läses eller sjungs på två språk. Den som vill ha ett eget häfte kan ladda ner det i pdf-format från församlingens webbsida.
I den ortodoxa traditionen är det brukligt att till minnesgudstjänster för de avlidna ha med sig koliva (minnesvete). Det är önskvärt att minneskolivan medtas för att välsignas vid den allmänna minnesgudstjänsten som hålls lördagar kl. 16.30.
Den nya månadsrytmen för de flerspråkiga gudstjänsterna tas i bruk 1.9.2026. Reformen förstärker församlingens mångkulturella gudstjänstliv och frigör utrymmen för annan verksamhet då de flerspråkiga liturgierna flyttas från lördagar till söndagar. Förändringens verkningar utvärderas på hösten 2027.
I församlingens övriga helgedomar används andra språk än finska vid behov.