Yhteystiedot

Kirkkoherranvirasto
avoinna ma ja to klo 9-12 
Viinijärventie 7, 83400 Viinijärvi
puh. 050 471 8130, taipale@ort.fi 

Virkatodistukset ja sukuselvitykset tilataan Kuopiosta, Suomen ortodoksisen kirkon keskusrekisteristä: Keskusrekisterin sivut

Nurmeksen kappeliseurakunnan yhteystiedot löytyvät kappeliseurakunnan nettisivuilta ort.fi/nurmes/ 


Taipaleen ortodoksinen seurakunta 

Kirkkoherra
rovasti Paavo Ratilainen
Rovasti Paavo Ratilainen

puh. 050 566 1700
paavo.ratilainen@ort.fi 
vapaapäivät to ja pe

   

Taipaleen alue (Liperi, Outokumpu, Polvijärvi)

Taipaleen pappi
pastori Nemanja Balčin
Pastori Nemanja Balčin
puh. 040 673 2918
nemanja.balcin@ort.fi 
vapaapäivät ti ja ke
   

Taipaleen kanttori
Kaisu Potkonen
Kanttori Kaisu Potkonen

puh. 050 536 7424
kaisu.potkonen@ort.fi 
vapaapäivät ke ja to
   

Nurmeksen kappeliseurakunta (Nurmes, Juuka, Rautavaara) 

Kappeliseurakunnan pappi
pastori Tapio Juntunen
 
Pastori Tapio Juntunen
puh. 040 164 4430
tapio.juntunen@ort.fi 
vapaapäivät ma ja ti

Kappeliseurakunnan kanttori
Tiina Sormunen
Kanttori Tiina Sormunen
puh. 045 678 9423
tiina.sormunen@ort.fi 
vapaapäivät ma ja ti  


Papiston apuna

Rovasti Pertti Ruotsalainen, Taipale
puh. 0500 176 985
pertti.ruotsalainen@opaasi.fi 

Rovasti Markku Toivanen, Taipale
puh. 045 859 3325
markku.toivanen@pp3.inet.fi

Rovasti Sulo Naakka, Nurmeksen kappeliseurakunta
puh. 050 547 2977 
sulo.naakka@gmail.com 

Diakoni Risto Aikonen, Taipale

Diakoni Mauri Mutanen, Taipale
puh. 050 321 7495

Diakoni Harri Ahponen, Taipale
puh. 050 303 8233
harri.ahponen@gmail.com


Taipaleen nettisivujen ylläpito
Arvo Naumanen

puh. 050 591 2790
arvo.e.naumanen@gmail.com