Yhteystiedot

Kirkkoherranvirasto
avoinna ma ja to klo 9-12 
Viinijärventie 7, 83400 Viinijärvi
puh. 050 471 8130, taipale@ort.fi 
nuorisotyö: nuorisotoimi.taipale@ort.fi 

Nurmeksen kappeliseurakunnan yhteystiedot löytyvät kappeliseurakunnan omilta nettisivuilta, osoitteesta https://ort.fi/nurmes/ 


Virkatodistukset ja sukuselvitykset 
Tilaukset Kuopiosta, Suomen ortodoksisen kirkon keskusrekisteristä: Keskusrekisterin sivut


Rovasti Paavo Ratilainen

  Kirkkoherra
  rovasti Paavo Ratilainen
  puh. 050 566 1700
  paavo.ratilainen@ort.fi 
  vapaapäivät to ja pe

 

 

  Pastori
  Simo Haavisto
  Nurmeksen kappeliseurakunta
  puh. 044 242 6084
  simo.haavisto@ort.fi 
  vapaapäivät ma ja ti

   
   

Kanttori Kaisu Potkonen

  Kanttori
  Kaisu Potkonen 
  puh. 050 536 7424
  kaisu.potkonen@ort.fi 
  vapaapäivät ke ja to

 

 

Kanttori Tiina Sormunen  Kanttori
  Tiina Sormunen
  Nurmeksen kappeliseurakunta
  puh. 045 678 9423
  tiina.sormunen@ort.fi 
  vapaapäivät ma ja ti

 


Papiston apuna 
Rovasti Pertti Ruotsalainen
puh. 0500 176 985
pertti.ruotsalainen@opaasi.fi 

Rovasti Markku Toivanen
puh. 045 859 3325
markku.toivanen@pp3.inet.fi

Rovasti Sulo Naakka
Nurmeksen kappeliseurakunta 
puh. 050 547 2977

Diakoni Risto Aikonen

Diakoni Mauri Mutanen
puh. 050 321 7495

Diakoni Harri Ahponen
puh. 050 303 8233
harri.ahponen@gmail.com


Seurakunnan sivujen päivittäminen 
arvo.naumanen@pp.inet.fi