Yhteystiedot

Kirkkoherranvirasto
avoinna ma ja to klo 9-12 
Viinijärventie 7, 83400 Viinijärvi
puh. 050 471 8130, taipale@ort.fi 

Virkatodistukset ja sukuselvitykset tilataan Kuopiosta, Suomen ortodoksisen kirkon keskusrekisteristä: Keskusrekisterin sivut

Nurmeksen kappeliseurakunnan yhteystiedot löytyvät kappeliseurakunnan nettisivuilta ort.fi/nurmes/ 


Taipaleen ortodoksinen seurakunta 

Rovasti Paavo Ratilainen

Kirkkoherra
rovasti Paavo Ratilainen
puh. 050 566 1700
paavo.ratilainen@ort.fi 
vapaapäivät to ja pe

   

 

Taipaleen alue (Liperi, Outokumpu, Polvijärvi)

Pastori
Nemanja Balčin

puh. 040 673 2918
nemanja.balcin@ort.fi 
vapaapäivät ti ja ke
 
Taipaleen alue

   

Kanttori Kaisu Potkonen

Kanttori
Kaisu Potkonen
puh. 050 536 7424
kaisu.potkonen@ort.fi 
vapaapäivät ke ja to
Taipaleen alue

   
    

Nurmeksen kappeliseurakunta (Nurmes, Juuka, Rautavaara) 

Pastori
Simo Haavisto

puh. 044 242 6084
simo.haavisto@ort.fi 
vapaapäivät ma ja ti
Nurmeksen kappeliseurakunta

  
   

Kanttori Tiina Sormunen

Kanttori
Tiina Sormunen

puh. 045 678 9423
tiina.sormunen@ort.fi 
vapaapäivät ma ja ti
Nurmeksen kappeliseurakunta
  
      


Papiston apuna 
Rovasti Pertti Ruotsalainen, Taipale
puh. 0500 176 985
pertti.ruotsalainen@opaasi.fi 

Rovasti Markku Toivanen, Taipale
puh. 045 859 3325
markku.toivanen@pp3.inet.fi

Rovasti Sulo Naakka, Nurmes
puh. 050 547 2977

Diakoni Risto Aikonen, Taipale

Diakoni Mauri Mutanen, Taipale
puh. 050 321 7495

Diakoni Harri Ahponen, Taipale
puh. 050 303 8233
harri.ahponen@gmail.com