Jumalanpalvelukset

Viinijärvi, Jumalanäidin Tihvinäläisen ikonin kirkko, Viinijärventie 8
La 4.6. klo 18 vigilia, helluntai
Su 19.6. klo 10 liturgia, kristinoppileirin päätös
La 25.6. klo 18 vigilia, praasniekka
Su 26.6. klo 10 liturgia, ristisaatto ja vedenpyhitys, Jumalansynnyttäjän Tihvinäläisen ikonin juhla, praasniekka
Su 24.7. klo 10 liturgia
La 30.7. klo 18 vigilia
Ma 15.8. klo 9 liturgia, Neitsyt Marian kuolonuneen nukkuminen
La 27.8. klo 18 vigilia
Su 4.9. klo 10 liturgia
Ti 13.9. klo 18 vigilia, ristin ylentäminen
Su 18.9. klo 10 liturgia ja seurakunnan kokous, toimittaa metropoliitta Arseni
La 8.10. klo 18 vigilia
Su 23.10. klo 10 liturgia

Outokumpu, Pyhän Hengen kirkko, Kirkkopolku 3
Su 5.6. klo 18 ehtoopalvelus ja helluntain polvirukoukset, praasniekka
Ma 6.6. klo 9 liturgia, vedenpyhitys ja ristisaatto, Pyhän Hengen päivä, praasniekka
La 18.6. klo 18 vigilia
Su 10.7. klo 10 liturgia
La 16.7. klo 18 vigilia
Su 14.8. klo 10 liturgia
La 3.9. klo 18 vigilia
To 8.9. klo 9.15 liturgia, Neitsyt Marian syntymäjuhla
Pe 16.9. klo 18 ehtoopalvelus ja iltatee, toimittaa metropoliitta Arseni
Su 2.10. klo 10 liturgia
La 22.10. klo 18 vigilia

Polvijärvi, Pyhän Johannes Kastajan kirkko, Haavikontie 31
Su 5.6. klo 10 liturgia, Pyhän Kolminaisuuden päivä, helluntai
To 23.6. klo 18 vigilia, praasniekka
Pe 24.6. klo 9 liturgia, vedenpyhitys ja ristisaatto, Pyhän Johannes Kastajan syntymä, praasniekka
La 9.7. klo 18 vigilia
Su 31.7. klo 10 liturgia
Su 14.8. klo 18 vigilia, Neitsyt Marian kuolonuneen nukkuminen
Su 28.8. klo 10 liturgia
Ke 14.9. klo 9 liturgia, ristin ylentämisen juhla
La 17.9. klo 18 vigilia ja iltatee, toimittaa metropoliitta Arseni
Su 25.9. klo 10 liturgia
La 15.10. klo 18 vigilia

Sotkuma, Pyhän profeetta Elian tsasouna, Malanintie 4
La 4.6. klo 9 liturgia, sielujen lauantai, litaniat haudoilla
Su 12.6. klo 10 liturgia, kaikkien pyhien sunnuntai
Su 3.7. klo 10 liturgia
Ti 19.7. klo 18 vigilia, praasniekka
Ke 20.7. klo 9 liturgia, vedenpyhitys ja ristisaatto, Pyhä profeetta Elia, praasniekka
Pe 5.8. klo 18 vigilia, Herran kirkastuminen
Su 7.8. klo 10 liturgia
La 20.8. klo 18 vigilia
Su 11.9. klo 10 liturgia
Pe 30.9. klo 18 vigilia, Jumalansynnyttäjän suojelus, pokrova
Su 9.10. klo 10 liturgia

Liperi, Pyhän apostoli Andreaksen tsasouna, Tsasounakuja 1
La 11.6. klo 18 vigilia
La 2.7. klo 18 vigilia
Su 17.7. klo 10 liturgia
Su 21.8. klo 10 liturgia
Ke 7.9. klo 18 vigilia, Neitsyt Marian syntymä
La 24.9. klo 18 vigilia
La 1.10. klo 9 liturgia, Jumalansynnyttäjän suojelus, pokrova
Su 16.10 klo 10 liturgia
La 22.10. klo 9 liturgia, Dimitrin lauantai, vainajien muistelupäivä

Säynelampi, Pyhän Johanneksen leirikeskus, Syvälahdentie 7
To 26.5. klo 18 suuri ehtoopalvelus, vedenpyhitys, praasniekka
Pe 27.5. klo 9 liturgia, Pyhän Johannes Venäläisen juhla, praasniekka
La 6.8. klo 9 liturgia ja uuden sadon hedelmien siunaaminen, Herran kirkastuminen
Ke 31.8. klo 18 vedenpyhitys, kirkkovuoden alku, toiminnan ideointi-ilta

Ylämylly, Jyrin Kirkkoniemen hiljentymispaikka
Ke 6.7. klo 18 akatistos
Ke 13.7. klo 18 akatistos
Ke 20.7. klo 18 akatistos
Ke 27.7. klo 18 akatistos

Tulostettava palveluslista:
Jumalanpalvelukset Taipaleen ortodoksisessa seurakunnassa 26.4.-3.7.2022 

Nurmeksen kappeliseurakunta
Jumalanpalvelukset ja muu toiminta