Jumalanpalvelukset

Viinijärvi, Jumalanäidin Tihvinäläisen ikonin kirkko, Viinijärventie 8
La 23.2. klo 17 vigilia
Su 3.3. klo 10 liturgia, sovintosunnuntai
Su 3.3. klo 17 ehtoopalvelus, sovintosunnuntai, SUURI PAASTO ALKAA
Ke 6.3. klo 17 Andreas Kreetalaisen katumuskanoni
Ma 25.3. klo 9 liturgia, Jumalansynnyttäjän Neitseen Marian ilmestys
Ke 27.3. klo 17 ennenpyhitettyjen lahjain liturgia, toimittaa metropoliitta Arseni
Ti 2.4. klo 17 yleinen sairaanvoitelu
La 6.4. klo 17 vigilia
La 13.4. klo 17 vigilia, palmusunnuntai, virpovitsojen siunaaminen
To 18.4. klo 9 ehtoopalvelus ja liturgia, ehtoollisen asettaminen, suuri torstai
To 18.4. klo 18 kaksitoista kärsimysevankeliumia
Pe 19.4. klo 14 ehtoopalvelus, Kristuksen ristiltä ottaminen, suuri perjantai
La 20.4. klo 23.30 puoliyöpalvelus, ristisaatto, aamupalvelus ja liturgia, PÄÄSIÄINEN
Ke 24.4. klo 9.30 liturgia, kirkas keskiviikko
Ti 30.4. klo 9 vainajienmuisteluliturgia, Tuomaan tiistai; haudoille voi pyytää muistopalveluksia, litanioita
La 11.5. klo 17 vigilia
Su 19.5. klo 10 liturgia, samarialaisnaisen sunnuntai
To 30.5. klo 10 liturgia, helatorstai, Kristuksen taivaaseen astuminen
 
Outokumpu, Pyhän Hengen kirkko, Kirkkopolku 3
To 7.3. klo 17 Andreas Kreetalaisen katumuskanoni
Ke 20.3. klo 17 ennenpyhitettyjen lahjain liturgia
La 30.3. klo 9 liturgia, vainajien muistelupäivä
Su 7.4. klo 10 liturgia, Maria Egyptiläisen sunnuntai
Ti 9.4. klo 17 yleinen sairaanvoitelu
La 13.4. klo 9 liturgia, Lasaruksen lauantai, virpovitsojen siunaaminen
Ke 17.4. klo 18 ennenpyhitettyjen lahjain liturgia
Pe 19.4. klo 18 aamupalvelus, Kristuksen hautauspalvelus
Ti 23.4. klo 9.15 liturgia, kirkas tiistai
Su 12.5. klo 10 liturgia, halvaantuneen sunnuntai, äitienpäivä
                
Polvijärvi, Pyhän Johannes Kastajan kirkko, Haavikontie 31
Su 24.2. klo 10 liturgia, tuomiosunnuntai
Ma 4.3. klo 17 Andreas Kreetalaisen katumuskanoni
La 16.3. klo 9 liturgia, vainajien muistelupäivä
Su 24.3. klo 17 vigilia, Jumalansynnyttäjän Neitseen Marian ilmestys
Su 31.3. klo 10 liturgia, Johannes Siinailaisen sunnuntai
Ke 3.4. klo 17 ennenpyhitettyjen lahjain liturgia
Ti 16.4. klo 18 ennenpyhitettyjen lahjain liturgia
La 20.4. klo 9 ehtoopalvelus ja liturgia, suuri lauantai
To 25.4. klo 9.15 liturgia, kirkas torstai
Su 28.4. klo 10 liturgia, apostoli Tuomaan sunnuntai
Su 26.5. klo 10 liturgia, sokeana syntyneen sunnuntai
 
Sotkuma, Pyhän profeetta Elian tsasouna, Malanintie 4
La 2.3. klo 17 vigilia
Ti 5.3. klo 17 Andreas Kreetalaisen katumuskanoni
Su 17.3. klo 10 liturgia, Gregorios Palamaksen sunnuntai
Ke 10.4. klo 17 ennenpyhitettyjen lahjain liturgia
Ma 15.4. klo 18 suuren tiistain aamupalvelus
Pe 19.4. klo 10 kuninkaalliset hetket, suuri perjantai
Ma 22.4. klo 10 liturgia, II pääsiäispäivä, lasten pääsiäinen
La 18.5. klo 17 vigilia
Ke 29.5. klo 17 vigilia, Kristuksen taivaaseen astuminen

Liperi, Pyhän apostoli Andreaksen tsasouna, Tsasounakuja 1
Ma 4.3. klo 17 Andreas Kreetalaisen katumuskanoni
Su 10.3. klo 10 liturgia, ortodoksisuuden sunnuntai
Ke 13.3. klo 17 ennenpyhitettyjen lahjain liturgia
La 23.3. klo 17 vigilia
Su 14.4. klo 10 liturgia, palmusunnuntai
Pe 19.4. klo 10 kuninkaalliset hetket, suuri perjantai
La 4.5. klo 17 vigilia
Su 12.5. klo 10 liturgia, halvaantuneen sunnuntai, äitienpäivä
La 25.5. klo 17 vigilia

Säynelammen leirikeskus, Syvälahdentie 7, Polvijärvi
Su 26.5. klo 17 ehtoopalvelus ja vedenpyhitys, pyhän Johannes Venäläisen juhla, leirikeskuksen praasniekka
Ma 27.5. klo 9.30 liturgia, pyhän Johannes Venäläisen juhla, leirikeskuksen praasniekka

Ylämylly, Honkalammen monitoimitalo, Viljatie 1
Su 5.5. klo 10 liturgia, Mirhantuojien ja vanhurskaan Joosefin sunnuntai

Jeesuksen rukous -palvelukset 
Torstaisin klo 20 Outokummun kirkossa: 21.2., 28.2., 14.3., 21.3., 28.3., 4.4. ja 11.4.

Tulostettava palveluslista: 
Jumalanpalvelukset Taipaleen ortodoksisessa seurakunnassa 17.1.–21.4.2019