KUULUTUS
Aihe: HAUTAMUISTOMERKKIEN OIKAISU VIINIJÄRVEN ORTODOKSISELLA HAUTAUSMAALLA
Taipaleen ortodoksisen seurakunnan Viinijärven ortodoksisella hautausmaalla on kesäkuussa alkanut kuulutusmenettely. Hautausmaalla on 99 hautamuistomerkkiä, jotka ovat kaatumisvaarassa. Kaatumisvaarassa oleva muistomerkki on riski hautausmaalla työskenteleville. Hautaustoimilain 14 § mukaan hautamuistomerkistä vastaa hautaoikeuden haltija. Seurakunnan hautaustoimen ohjesäännön mukaan muistomerkin on oltava sijoitettu niin, ettei kaatumisen vaaraa ole. Ajan myötä hautamuistomerkit saattavat maan painuessa ja muokkautuessa kallistua. Kuulutus on nähtävillä hautakohtaisesti kesäkuusta 2026 syksyyn 2027.
Seurakunnanneuvosto pyytää hautaoikeuden haltijoita oikaisemaan kuulutetut hautamuistomerkin vuoden 2027 syyskuun loppuun mennessä. Oikaisun voi suorittaa itse tai tilata sen hautakiviliikkeestä. Oikaisukustannuksista vastaa hautaoikeuden haltija eli haudatun omaiset.
Kuulutusmenettelystä on päättänyt Taipaleen ortodoksisen seurakunnan seurakunnanneuvosto. Seurakuntalaisia pyydetään informoimaan asiasta eteenpäin, jos he huomaavat kuulutuksen haudalla, jonka omaisia he tuntevat. Samalla muistutetaan, että omaiset voivat ilmoittaa seurakuntaan kirjallisesti kuka toimii hautaoikeuden haltijana. Tällöin hautaa koskevista asioista, kuten kivien oikaisusta tai hautaoikeuden päättymisestä, ilmoitetaan omaisille suoraan hautaoikeuden haltijan kautta. Hautaoikeus on hautaohjesäännön mukaan voimassa 25 vuottaa viimeisestä hautaamisesta. Hautaoikeutta voi jatkaa tämän jälkeen lunastamalla hautapaikan uudelleen kulloisenkin hinnaston mukaan.
Lisätietoja puh. 050 471 8130, Taipaleen ortodoksisen seurakunnan kanslia.
Kirkkoherra Tuomas Järvelin