Satupäivä Elina Karjalaista muistellen Valamossa
Satupäivä kirjailija Elina Karjalaista muistellen keskiviikkona 3.6.2026 klo 12-16 Valamon luostarissa
Valamon satupäivä on lapsen ja hänen lähipiirinsä yhteinen päivä, johon lapsi osallistuu äidin, mummin, kummin tai vaikka enon kanssa. Satumaiseen tunnelmaan ovat tervetulleita myös aikuiset ja eläkeläiset ilman lapsia.
Päivän aikana tutustutaan taidemaalari Rudolf Koivun näyttelyyn ja rakastetun kirjailijan Elina Karjalaisen (3.6.1927-14.8.2006) satu- ja runomaailmaan. Osallistujat pääsevät itsekin kertomaan satuja.
Päivään sisältyy retki Valamon luostarin hautausmaalle Elina Karjalaisen haudalle, jossa luostarin veljestö toimittaa litanian hänen syntymäpäivänään hänen muistokseen.
Yhteistä satumatkaa piristää Ravintola Trapesaan katetut Uppo-Nallen lettukestit.
Satumatkaa tekevät kanssanne taidekasvattaja, toimittaja Pia Paananen ja Valamon erikoiskirjaston kirjastonhoitaja Virva Suvitie.

Kuva: © Hannu Taina / WSOY
Ohjelma:
12.00 Mahdollisuus osallistua molebeniin eli rukouspalvelukseen Pääkirkossa
12.30 Tervetulohetki ja Uppo-Nallen lorupussileikki Kulttuurikeskuksen pihalla, sateen sattuessa kirjastossa
12.45 Rudolf Koivu – satumainen kuvittaja -näyttelyyn tutustuminen sekä satutuokio ja yhteisösadutus Kulttuurikeskuksessa (kirjasto)
13.30 Lettukestit Trapesa-ravintolassa
14.00 Kävely tai siirtyminen Elinan Karjalaisen haudalle (säävaraus), jossa Valamon luostarin veljestö toimittaa litanian Elinan muistoksi.
Maastotaideteoksen valmistaminen ja kynttilän sytytys haudalla.
15.15 Kävely tai siirtyminen takaisin Valamoon
Lähtösadut, kiitoslahjat ja hei hei seuraavaan kertaan!
Päivän ohjelma: 20 €/ hlö (sisältää ohjelman, näyttelyn sisäänpääsyn sekä lettukestit)
Ilmoittautuminen 27.5.2026 mennessä: myyntipalvelu@valamo.fi tai 017 570 1810
Kysy myös majoitusta
Lämpimästi tervetuloa!
Tapahtuma Valamon sivuilla: Satupäivä kirjailija Elina Karjalaista muistellen ke 3.6.2026