Uusien ortodoksien tapaaminen Valamossa


UUSIEN ORTODOKSIEN TAPAAMINEN 22.-24.5.2026

Miten saan pitämään yhteyden seurakuntaani kirkkoon liittymisen jälkeen? Tuntuuko yhteys seurakuntaan jotenkin epävarmalta? Kurssin teemana on tutustuminen toisiimme ja yhteyden syventäminen seurakuntaan.

Tule tapaamiseen, jossa käymme läpi aikuisiällä ortodoksiseen kirkkoon äskettäin liittyneiden  ihmisten kysymyksiä ja kokemuksia. Mikä jäi askarruttamaan, mikä jäi epäselväksi, mitä haluat tietää lisää? Kurssin teema on tutustuminen toisiimme.                                                                 

Uudet ortodoksit ovat erittäin tärkeitä kirkon jäseniä ja rakentajia. Ohjaajina kurssilla ovat isä Risto Käyhkö ja Valamon opiston opettaja Juha Riikonen.

Kurssin aikana on mahdollisuus yksityiseen keskusteluun isä Riston kanssa.
   

OHJELMA

Perjantai 22.5.
Saapuminen luostariin

Klo
14.00 Lounas ravintola Trapesassa
15.00 Kurssin aloitus ja tutustuminen. Millaista on olla seurakunnassa?
16.00 Kierros luostarin pihapiirissä ja kirkoissa. Juha Riikonen.
18.00 IX hetki. Ehtoopalvelus. Pieni ehtoopalvelus ja kolmikanoni.
19.30 Iltapala.
20.00 Suomen ortodoksinen kirkko tällä hetkellä. Haasteet seurakunnassa toimimiselle. Keskustelua. Isä Risto ja JR.

Lauantai 23.5.

06.00 Puoliyöpalvelus. Parastasis-aamupalvelus. Liturgia.
07.30 Aamiainen
09.00 Jumala on ystävä. Elävän mysteerin salaisuus. Isä Risto.
11.00 Munkin kyselytunti. Mitä luostarissa oleminen tarkoittaa? Isä Joona.
12.00 Rukouspalvelus.
12.30 Lounas
13.30 Nokipannukahvit laivarannassa.
15.00 Tauko
15.30 Mahdollisuus hengelliseen keskusteluun. Isä Risto.
          Tai luostarin museoon tutustuminen. JR.
18.00 Vigilia.
19.30 Iltapala

Sunnuntai 24.5. Helluntai – Pyhän Kolminaisuuden päivä.

07.30 Aamiainen
09.00 III hetki ja liturgia.
11.30 Päätöslounas yhdessä.
13.00 Suuri ehtoopalvelus, jossa helluntain polvirukoukset.

Huoneluovutus klo 12.00 mennessä

Saapuessasi luostariin ilmoittaudu vastaanotossa, josta saat huoneesi avaimen ja kurssikortin. Kurssilaisia pyydetään pitämään kurssikortti esillä erityisesti Trapesassa ja muistoesinemyymälä Tuohuksessa asioitaessa.

Ateriat ovat tarjolla ohjelmaan merkittyinä aikoina luostarin kahvila-ravintola Trapesan noutopöydässä. Trapesasta voi lisäksi ostaa aterioita, pientä purtavaa, virvokkeita ja kahvia päivän hinnoin. Ilmoittautumisen yhteydessä on hyvä mainita mahdolliset ruoka-ainerajoitteet.

Huoneet ovat käytettävissä tulopäivänä klo 16 alkaen. Huoneen avain palautetaan luostarin vastaanottoon.

Kurssin hinta on 150 €/OH1 tai 130€/OH2. Varattavissa oleva huonevaihtoehto varmistuu ilmoittautumisen yhteydessä varaustilanteen mukaan. 

Kurssihintaan sisältyy opetus (15 oppituntia), majoitus ja ohjelman mukaiset ateriat.

Tiedustelut ja ilmoittautumiset 8.5.2026 mennessä
myyntipalvelu@valamo.fi
puh. 017 570 1810
www.valamo.fi/opisto

Luostarin veljestö toivottaa kurssilaiset lämpimästi tervetulleiksi luostarin jumalanpalveluksiin.

Tulethan kurssille tuoksuttomana.

© Oikeudet muutoksiin pidätetään.

Kurssin ohjelma ja ilmoittautuminen osoitteessa:
 

Jätä kommentti