Juuan tsasounasta ei saa siirtää tarvikkeita seurakuntasalille ennen ammattitaitoista arviointia ja mahdollista puhdistusta. Ainoa kalusto, jonka saa siirtää ovat metalliset ehtoolliskalustot, käsiristi ja suitsutustarvikkeet tiskaamisen jälkeen. Antiminssi on kuljetettava sellaisenaan, paitsi jos käytettävissä on matka-antiminssi. Evankeliumikirjoja saa ostettua ainakin Valamosta. En suosittele vanhan käyttöä ennen puhdistusta.
Jumalanpalveluspuvut on tuotava toistaiseksi lainaan muualta. Mitään liturgisessa käytössä ollutta esineistöä ei saa myöskään hävittää ilman seurakunnanvaltuuston ja viimekädessä kirkollishallituksen lupaa. Kun käyttökieltoasiaa on käsitelty seurakunnanneuvostossa 3.12., aloitetaan selvitys kuinka liturgiset tekstiilit ja esineistö saadaan puhdistettua ja jos ei saada, mitä niille tehdään. Minulla on Joensuusta kokemusta puhdistuksesta ja ionisointi onnistui ainakin Tuupovaaran kappelin esineistölle.
Pentti ja Sulo, voitte pitää katselmuksen ensimmäisenä puhdistettavista välttämättömistä tarvikkeista. Samalla voitte käydä läpi tekstiilejä, mitkä olisivat käytöstä poistettavia ja mitkä käytössä jatkavia. Eli onko sellaisessa kunnossa olevia tekstiilejä / esineitä, ettei niitä kannata enää putsata. Tosin niidenkin siirtäminen muualle säilöön edellyttää ehkä putsaamisen, ettei home siirry varastotilaan (esim. kirkkomuseo).
Juuan salilla onnistuvat liturgiat ja vigiliat yms. mutta hautauksien osalta tulisi ratkaista, missä Juuan hautaukset toimitetaan. Siunaaminen Nurmeksessa vie logistisesti valtavasti aikaa. Siksi olisi hyvä, jos Pentti ja Tiina tiedustelisitte luterilaisen siunauskappelin käyttöä toistaiseksi.
Ikonit ovat sitten ihan oma asiansa. Lain ja järjestyksen mukaan esineistöä arvioidessa tulee konsultoida myös hiippakunnan piispaa.
Tuomas Järvelin
kirkkoherra
Taipaleen ortodoksinen seurakunta
050 566 1700