Ajankohtaista

Seurakunnan tarkastus 22.5.-27.5.2023

Joensuun ortodoksisen seurakunnan tarkastus toimitetaan 22.5.-27.5.2023. Esipaimen Arseni vierailee seurakunnan alueella seuraavan aikataulun mukaan:

Tarkastuksen aloitus ma 22.5. klo 12 rukouspalvelus Joensuussa Pyhän Nikolaoksen kirkossa;

ma 22.5. klo 17 ehtoopalvelus Joensuussa Pyhän Nikolaoksen kirkossa;

ti 23.5. klo 14 rukouspalvelus Kontiolahdella Herran taivaaseen astumisen kirkossa;

ti 23.5. klo 17 ehtoopalvelus Lieksassa Pyhän Elian kirkossa;

ke 24.5. klo 17 ehtoopalvelus Ilomantsissa Pyhän Elian kirkossa;

to 25.5. klo 15 rukouspalvelus Honkavaarassa Pyhän Johannes Kastajan tsasounassa;

to 25.5. klo 17 ehtoopalvelus Kiteellä Pyhän Kolminaisuuden kirkossa;

pe 26.5. klo 13 rukouspalvelus Sonkajanrannassa Pyhän Profeetta Hannan kirkossa;

pe 26.5. klo 17 panihida Joensuun hautausmaalla Pyhän Ristin tsasounassa;

Tarkastuksen päätöspäivänä la 27.5. klo 9 liturgia ja seurakunnan kokous Joensuussa Pyhän Nikolaoksen kirkossa.

Tervetuloa!

Lue lisää

Seurakuntamatka Helsinkiin patriarkka Bartolomeoksen vierailun yhteydessä 

30.5.2023
Ajankohtaista

Suomen ortodoksisen kirkon satavuotisjuhla osana Ekumeenista patriarkaattia huipentuu patriarkka Bartolomeoksen vierailuun 8.-12.9.23. Seurakunnat ympäri Suomen ovat saaneet arkkipiispa Leolta kutsun osallistua erityisesti 9. – 10.9. Uspenskin katedraalissa toimitettaviin palveluksiin, joihin olemmekin Joensuusta järjestämässä yhteistä matkaa Taipaleen seurakunnan kanssa. Olemme varanneet oman bussin sekä huoneita Hotelli Presidentistä (Eteläinen rautatiekatu 4), josta omalla bussilla liikutaan juhlapalveluksiin ja […]

Lue lisää

Lauantaina 27.5. seurakunnan tarkastus saatiin suotuisaan päätökseen ja vietettiin kirkkoherran ja kanttorin läksiäisiä

29.5.2023
Ajankohtaista

Lauantaina Korkeasti Pyhitetty Kuopion ja Karjalan metropoliitta Arseni toimitti liturgian Joensuussa Pyhän Nikolaoksen kirkossa. Liturgian jälkeen pidettiin kirkossa seurakunnan kokous ja päätettiin noin viikon kestänyt seurakunnan tarkastus. Kokouksen jälkeen siirryttiin seurakuntasalille, jossa vietettiin kirkkoherra Tuomas Järvelinin ja kanttori Päivi Romppasen läksiäisiä. Mukavan juhlan ohjelmaan sisältyi mm. ruokailu, puheita, musiikkia ja kahvitarjoilu. Seurakuntamme toivottaa isä Tuomakselle […]

Lue lisää

Juhlava lauantai 27.5. seurakunnantarkastuksen päätöksen sekä kirkkoherran ja kanttorin läksiäisten muodossa

22.5.2023
Ajankohtaista

Seurakunnantarkastuksen päätöspäivänä lauantaina 27.5. klo 9 toimitetaan Joensuussa Pyhän Nikolaoksen kirkossa liturgia, jonka johtaa Korkeasti Pyhitetty Kuopion ja Karjalan metropoliitta Arseni. Liturgian jälkeen on vuorossa seurakunnan kokous ja tarkastuksen päätös. Liturgian ja kirkkokahvin yhteydessä vietetään myös seurakuntamme kirkkoherran isä Tuomas Järvelinin ja kanttori Päivi Romppasen läksiäisiä. Isä Tuomas ja Päivi siirtyvät kesän kuluessa Taipaleen seurakunnan […]

Lue lisää